Popisovanie laserom

LASERdiode LD50C - laserová popisovacia stanica

Laser typ: Nd:YAG 50W

Ako aktívna látka je použitý kryštál nazývaný Nd:YAG - ytrium aluminium granát (YAG) obohatený Neodymem (Nd). Vlnová dĺžka laseru je 1064nm.

Veľkosť popisovacieho poľa: 160x160mm
Šírka čiary: ~ 0,12 mm, programovateľná
Priemer otočného stola: 600 mm

Pri popisovaní laserom sa vytváranie popisu na povrchu materiálu dosahuje tavením a odparovaním (predovšetkým popis kovov) alebo odstránením krycej vrstvy (farby, fólie, povlaku z plastickej hmoty) predtým nanesenej na materiály a aj zuhoľnatení povrchu (popisovanie plastických hmôt). Akú reakciu vyvolá lúč laseru závisí od materiálu a pracovných podmienok laseru (optický výkon, frekvencia akustooptického modulátora, popisovacia rýchlosť).

Výhody oproti iným technikám, ako sú razítkovanie, rôzne druhy tlače, leptanie, gravírovanie, má popis laserom celú radu výhod technologických a ekologických:

  • Laserom je možné popisovať všetky známe materiály ako sú kalené a nekalené ocele a liatiny, titan, mosadz, bronz, hliník a jeho zliatiny, zlato, plastické hmoty, gumu.
  • Kvalita prevedeného popisu je vysoká, popis má veľkú trvanlivosť, nedá sa zotrieť a odoláva pôsobeniu chemických zlúčenín.
  • Popis je dokonale čitateľný, minimálna šírka čiary je teoreticky 20μm.
  • Vzhľadom k tomu, že písacím nástrojom je svetelný lúč, prebieha všetko bez priameho kontaktu mechanického nástroja s materiálom, nedochádza k mechanickej deformácii ani znečisteniu povrchu popisovaného materiálu.
  • Z hľadiska ekológie má popis laserom výhodu v tom, že sa nepoužívajú žiadne farby, leptadlá, riedidla a chemikálie.

Bežne popisujeme rôzne reklamné predmety (perá, diáre, kľúčenky, kov. poháre, termosky..) na ktoré prenášame logá rôznych firiem. Návrh grafických predlôh sa vykonáva v programe CorelDraw (.cdr). Pri dodávaní podkladov v elektronickej forme preferujeme formát CorelDraw verzie 9. Podklady zasielajte z textom prevedeným do kriviek, inak je možná zámena fontu. Zariadenie umožňuje v prípade písania textu využiť štandardné typy písma (.ttf) a vytvárať návrh priamo v textovom editore. Je možné písať obrysovým písmom s možnosťou vyplňovania alebo čiarovým písmom.

Kontakty:


Čižmár Daniel

Zajačia ul.30, 040 12 Košice
cizmar@senzor.sk

Popisovanie laserom
Popisovanie laserom
Popisovanie laserom
Popisovanie laserom
Popisovanie laserom
Popisovanie laserom